MEXICO & CUBA
15.3.-7.4.2019
Mexické moře - Pacifik i Karibik. Mayské ruiny i obří metropolitní města. Jídlo. Hodně úžasný a pálivý jídlo! A taky Tequila!
Kubánské Varadero - tam, kde i já bych na pláži vydržela celý dny. Pár výletů. Havana. A komunismus tady :-/
ITINERÁŘ
DAY #1 17:20 Cancún a busem do centra (6USD) - Adhara hotel
DAY #2 Cancún město a Cancún beaches
DAY #3 Trip: Valladolid → Chichen Itza → Cenote
DAY #4 Trip: Tulum → Coba → Cenote → Playa Del Carmen
DAY #5 Trip: Islas Mujeres; 20:30 bus Cancún → Palenque
DAY #6 9:40 Palenque; trip na Misal Ha Cascade & Aqua Azul
DAY #7 Palenque ruins; bus 16:00 → 18:10 Villahermosa Airport,
přelet 22:35 → 23:55 Mexico city
DAY #8 Mexico city
DAY #9 Trip: Cuernavaca & Taxco
DAY #10 Teotihuacan; přelet 19:33 MEX → 21:13 Puerto Vallarta
DAY #11 Puerto Vallarta (město & beach)
DAY #12 Puerto Vallarta; přelet 16:15 → 17:15 Guadalajara
DAY #13 Trip: Tequila; bus 17:40 → 21:40 Guanajuato
DAY #14 Guanajuato
DAY #15 přelet 6:15 BJX → 8:00 Mexico city
DAY #16 přelet Mexico city 12:05 → 16:40 Varadero
DAY #17 Varadero
DAY #18 Varadero
DAY #19 Varadero
DAY #20 Varadero
DAY #21 Trip: Cueva de Saturno → Cueva Ballamar →
Matanzas → Havana
DAY #22 Havana
DAY #23 Havana; 16:35 odlet do Amsterdamu
DAY #22 8:00 Amsterdam; 19:45 Amsterdam → 21:15 PRG
Vízum & Očkování
Vízum do Mexika nepotřebujete.
Vízum na Kubu je třeba si zařídit osobně na konzulátu v Praze. Stojí 750,-Kč (2x tolik v zastoupení) a je třeba doložit zpáteční letenku a pas.
Žádná povinná očkování nejsou. Já mám žloutenku A+B (ta se hodí všude), žlutou zimnici a břišní tifus (ty jsem si dávala kvůli Africe, jinak bych to ale neřešila)
Doprava
Nakombinovala jsem přílet do Cancúnu, cestu po Mexiku a pak přelet z Mexico City do Varadera. Odlétali jsme z Havany a ještě jsme si střihli celý cen v Amsterdamu.
Na výlety jsme hodně využívali místní "cestovky," po městech se vyplatí jezdit Uberem. Z Cancúnu do Palengue jsme jeli nočním busem (ADO 863MXN) a protože je Mexiko mega obří, hodně jsme přelétaly:
- přelet Villahermosa → MEX (1.775 CZK)
- přelet MEX → Puerto Vallarta (2.190 CZK)
- přelet Puerto Vallarta → Guadalajara (2.308 CZK)
- přelet BJX → MEX (2.445 CZK)
- přelet MEX → Varadero (6.185 CZK)
Na Kubě jsme jezdili místními taxíky nebo tuk tuky (ono to jinak tady ani pořádně nejde...)
Náš výlet měl 4 části:
YUCATAN
V Cancúnu je možno se ubytovat v Zona Hoteliera, ale my strategicky zvolili centrum města (hlavně kvůli výletům). Na pláž se určitě aspoň na pár hodin podívat jeďte, stojí to za to! A v centru Cancúnu zase navštivte místní street food trh, to stojí za to snad ještě víc (chodily jsme tam pořád).
Tripy jsme koupily jako balíček (3x trip za 130USD/osoba):
- DAY 1: Návštěva koloniálního městečka Valladolid => Chichén Itza => koupání v Cenote => návrat do Cancúnu
- DAY 2: Mayské hradní město Tulum => výstup na pyramidu v Coba komplexu => koupačky v Cenote => návrat do Cancúnu
- DAY 3: Islas Mujeres (tady jsme vybrali tu nejdražší variantu s open barem na lodi i na ostrově - fakt stojí za to :-))
z Yucatánu jezdí noční busy do Palenque
20:30 bus Cancún → Palenque
DAY #6 9:40 Palenque; trip na Misal Ha Cascade & Aqua Azul
DAY #7 Palenque ruins; bus 16:00 → 18:10 Villahermosa Airport,
přelet 22:35 → 23:55 Mexico city
MOMBASA
Rovnou z Naivasha parku jsme se nechali hodit na letiště a po 10pm dorazili do Mombasy. Odtud jsme vzali taxi za 50USD na Diani Beach (po Africe nechceš v noci jezdit městskou). Taxi jsme objednávali online, na letišti vyjde dráž.
Diani je prý nejkrásnější pláž Keni. Krom toho, že je vážně nádherná, tady skoro nikdo nebyl. Ano, bílá několikakilometrová pláž jen pro nás. Úžo.
Dobrý je se vždycky s taxikářem skamarádit, líp se pak smlouvá. S tím naším jsme si následně (už ne přes online systém) vyjednali i přejezd z Diani na Nyali za 20USD a z Nyali do centra Mombasy za 5USD. Je to dražší, protože jsme každou cestu museli trajektem.
Nyali beach je asi stejně krásná a stejně bílá jako Diani. Můžete zde i kitovat (nám se nějakym způsobem podařilo dostat několikahodinovou lekci zdarma).
Obecně doporučujeme bydlet hned na pláží, přístupy z města na pláže jsou různýma houštěma a ač se málokdy bojim, todle nebylo zrovna příjmený.
SAFARI V TANZÁNII
Hlavním safari město Tanzánie je Arusha. Odtud vyjíždíte do všech parků na západě. My do Arushy přicestovali autobusem z Mombasy. Na autobusáku si nás vyzvedla agentura a odvezla do B&B. Brzo ráno se pak vyráží na safari do vybraných parků. My začínali baobabovým Tarangire parkem, další den prozkoumali baboonový park Lake Manyara a poslední si střihrli Ngorongoro park v kráteru.
V Tanzanii se jezdí jeapama. Jsou značně pohodlnější než vany v Keni, vejde se do nich 6 cestujících + řidič, (nikdo nemusí sedět veprostřed a každý má své okýnko). Ty lepší auta mají dokonce nabíječky.
Spí se v klasických stanech, což se nám moc líbilo. Ve společných sprchách překvapivě tekla teplá voda a v kempu jsme měli dokonce bazén. Kdo nedává stan, může si připlatit (cca 20USD/noc za pokoj). Vtipné je, že každá skupinka má svého kuchaře. My měli fakt mistra kuchaře, vařil absolutně skvěle a vždycky jsme měli několik chodů.
ZANZIBAR
Před letištní halou čeká milion taxikářů. Budou vás chtít hodit do centra Stone Town za 50USD, fair je usmlouvat to za max 10USD. Super je bydlet v Medině, máte to pak všude kousek. Vtipný je, že ale spousta hotelů není označená a ani je nenajdete, my našli až ten třetí v pořadí.
V centru jsme objevili i super agošku na výlety a proto doporučuju: Snorkelling Zanzibar Tours. Jsou dost flexibilní a zároveň přesný na minutu, dá se s nima dobře smlouvat a vždycky se jednalo o individuální výlet/jízdu - žádná masovka :-)
Do následujícího dne se nám podařilo nakombinovat:
-
výlet na Changuu, kterému se říká Prison Island a žijí tu obří staleté želvy
-
šnorchlování okolo korálových útesů + spousta ovoce ke sváče
-
Spice tour včetně místní hostiny
Většinou to lidi absolvují během dvou dnů, ale v pohodě se stíhá během jednoho ;-) Komplet jsme každý zaplatil 77.000TZS + 4USD vstup na ostrov.
Protože jsme s nima byli happy a protože jsou docela v pohodě i přes ceny, využívali jsme je i místo klasických taxiků. Přesun na Nungwi nás vyšel na 62.000TZS, to samé přesun z Kendwy zpět do Stone Town. Na letiště jsme pak s nimi jeli za 15.000TZS.
Nungwi a Kendwa lze při odlivu projít pěso, bacha ale na příliv, pak budete muset kdyžtak cca 20min taxikem (15.000TZS) příšernýma bahnitýma něco jako polňačkama.
Na Kendwě se pořádá v The Rocks full moon party, jinak se tam moc nepaří. Drinky tu ale prodávaj, nebojte :-D Jo a dá se tu nechat i tetovat ;-) ;-)
FAJN VĚDĚT
BEZPEČNOST
Spousta lidí se Mexika bojí. Bojí se bezpečnosti. Nebo spíš nebezpečnosti. Každopádně my žádnou negativní zkušenost nemáme. A co jsme mluvili s ostatníma cestovatelema, v turistických místech jste absolutně v pohodě. Jasně, po setmění prostě nechoď do ošklivých, zapadlých ani divných uliček...to ale nejděš ani v jižní Americe a vlastně ani v L.A. ne ;-) Pravda je, že lidi tu jsou neskutečně milý a vřelý. Dávat si pozor je na místě, to vám radim si ale dávat všude ;-)
Kuba je potom absolutně bezpečná, k cizincovi si tu nikdo nedovolí.
ANGLIČTINA
Španělština se hodí v každé španělsky mluvící zemi, o tom žádná ;-) Ale s angličtinou jsme často uspěli jak v Mexiku, tak na Kubě :-)
WIFI & INTERNET V MOBILU
Už několik let jsem zvyklá, že na takovýdlech výletech kupuju lokální SIMku. Ať to stojí, co to stojí, vždycky to vyjde levnějí než data roaming a neskutečně to usnadní celý pobyt. Wifi totiž většinou nejde a když potřebuješ mapy, bookovat hotely, googlit jak se kam dostaneš a tak, místní SIMka je nejlepší řešení.
V Mexiku byly wifi překvapivě velmi časté a funkční. SIM jsem koupila v centru Cancúnu - vyšla mě na 19USD (sim + data balíček: unlimited FB, IG, Whatsup & 1500MB ostatní), po 2 týdnech jsem ještě dobila kredit na dalších 400MB (50 MXN). Operátor Telcel fungoval naprosto v pohodě.
Na Kubě si SIMku nekoupíte :-/ #ProstěKomunismus
A s Wifi je to tady taky dost vachrlaté...existují zde wifi-spoty - většinou v drahých hotelech nebo různých náměstíčkách. Místo s wifi poznáte podle spoustu lidí koukajících do mobilu. K připojení budete pak potřebovat speciální kartičku (ke koupi v hotelích nebo shopíkách) - za 1CUC se "užijete" hodinku na netu. Nutno podotknout, že net často nešel a nebo mi tvrvalo několik minut se vůbec připojit...
Finance
-
21.520 CZK - zpáteční letenka
-
6.168 CZK - letenka MEX => Varadero
-
8.718 CZK - přelety Mexiko (viz sekce doprava)
-
4.590 CZK - transport (busy & taxiky)
-
7.800 CZK - výlety & vstupy
-
6.970 CZK - hotely Mexiko
-
6.400 CZK - hotely Kuba
-
8.535 CZK - jídlo & pití
-
770 CZK - SIM Mexico & Net Kuba
-
1.200 CZK - ostatní (vizum, atd)
Náklady na osobu: 72.671 CZK
(plus já to měla ještě o 6.000CZK dražší, protože nám ztratili na šest dní krosny a
taky jsem si v Mexiku koupila pár super krásných suvenýrů)